Henri Giraud Dame-Jane Rosé

4.850 

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email

Další informace

Značka:

Henri Giraud

Země:

Francie

Obsah alkoholu:

12%

Cena za:

0,7l

Po více než 30 letech neúnavné práce, zdokonalování znalostí o argonském lese a přehodnocení základních principů, na kterých stojí výroba šampaňského vína, se dům Henri Giraud rozhodl jít, pod vedením Clauda Girauda, cestou revoluce a zároveň tak zůstat věrným vlastní filozofii. Claude Giraud tuto cestu výstižně pojmenoval „0 % nerezové oceli“. Argonský les se nachází na severu Francie v jižním podhůří Arden. Jedná se o 80 000 hektarů lesa, který roste na půdě skládající se ze zeleného jílu a gaize, což je hornina bohatá na křemík. Tento les byl v minulosti přirozenou součástí výroby šampaňských vín, protože se ze zdejších dubů vyráběly sudy, ve kterých probíhala jejich vinifikace. Až 80 % dubů potřebných k výrobě sudů ke skladování šampaňského dříve pocházelo z tohoto lesa. Následně se začaly používat betonové tanky, ještě později železné, plastové a nerezové tanky z inoxu. Situace došla tak daleko, že výrobci šampaňského na zdejší les prakticky zapomněli. Claude Giraud je nadšeným propagátorem návratu k tradiční výrobě šampaňského s využitím dubových sudů, jež mají původ v Argonském lese. Zároveň upozorňuje na to, že je nutné o tento les, který je francouzským národním dědictvím, pečovat. Za každou lahev Cuvée Argonne vysazuje v Argonském lese dvouleté duby, o které se potom pět let stará.

Filozofie, která šampaňský dům provází již od jeho založení v roce 1625, říká: „Nenechme se svazovat omezeními či povinnostmi – dělejme jednoduše dobré víno přirozenou cestou.“ Přičemž přirozenou cestou je zde myšleno „v souladu s přírodou“. Od roku 1992 přijal Claude Giraud za svou chartu „rozumného pěstování“, která bere v potaz také ochranu životního prostředí bez používání insekticidů.

Mnohaleté zkušenosti posílily jeho přesvědčení, že skvělé víno může vzniknout jen z drobných sklizní a v malých nádobách ze vzácných surovin. Ušlechtilé materiály umožňují vínům dýchat, zatímco malé nádoby zintenzivňují interakci mezi vínem a sedimentem obsahujícím antioxidanty a aromata původních surovin.
Již dlouho přechází dům postupně od nerezových tanků k menším nádobám. Claude Giraud, představitel 12. generace rodu, byl koneckonců jedním z mála výrobců, kteří při výrobě svých vín nadále používali dubové sudy. Tento proces je ale nyní definitivně potvrzen. Na podzim roku 2016 Claude Giraud slavnostně otevřel sklep nové generace a zahájil tak další etapu ve vývoji domu Henri Giraud, a to zmíněnou cestou „0 % nerezové oceli“. Sklep, jenž je vizí budoucnosti, je naplněn pouze sudy z dubu Argonského lesa a terakotovými demižony. Jen ty budou v budoucnu garanty mimořádné kvality, pro kterou je jméno Henri Giraud synonymem.

Nová cuvée v řadě šampaňských Henri Giraud vyjadřují úctu k terroir jako živé entitě a ztělesňují vlastní vizi o přírodním víně, což není ani prázdný koncept, ani návrat k minulosti, ale potvrzení identity tohoto domu.

Henri Giraud Champagne Dame-Jane Rosé
Název Dame-Jane je odvozen od perského města Damghan, nacházejícího se na Hedvábné stezce na území tzv. Úrodného půlměsíce bývalé Mezopotámie, kolébky vína. Toto město se specializovalo na výrobu skleněných a terakotových demižonů určených k přepravě oleje a vína. Zásobovalo obchodníky od starověku až po konec středověku. Na etiketě je vyobrazena mytologická bohyně plodnosti z terakoty, která symbolizuje spojení půdy s terakotou, ze které se vyráběly nádoby na víno už celá tisíciletí před nástupem našeho věku.

Základem pro Dame-Jane Rosé je vynikající cuvée Hommage à François Hémart, které je před lahvováním mícháno s 6 % červeného vína odrůdy Pinot Noir (Coteaux Champenois) ze 70 let starých vinic z oblasti Aÿ Grand Cru. Nechává se kvasit v sudech ze dřeva dubů Argonského lesa a zraje v nádobách z terakoty, určených pro červená vína s označením AOC. V lahvích je na kalu uloženo po dobu dvou let. Dame-Jane se vyznačuje plností vinné odrůdy Pinot, jež roste na jižně orientovaném křídovém podloží. Je to svěží cuvée s výraznými ovocnými tóny, především lesních jahod.

Místo původu: Francie, Champagne, Aÿ Grand Cru
Označení: Champagne
Barva: růžová
Odrůda: 80 % Pinot noir / 20 % Chardonnay
Vinice: 30 let stará vinice
Půda: křídové podloží
Zrání: v pískovcových amforách ve tvaru vejce
Roční produkce: 20 000 láhví
Vůně: svěží ovocná s tóny malin, lesních jahod, sušenek a růží
Chuť: minerální s náznaky čerstvých jahod, lékořice, broskví, nektarinky a lahodnými květinovými tóny

vyzkoušej i tohle

  • Rum Nation Reunion 7 Y.O.
    160 
  • Doorly’s X.O. Gold
    120 

REZERVUJ SI SVŮJ STŮL